VITKA
  • Vydalo Nakladatelství Host, 2018
  • Uvádí Divadlo Husa na provázku v Brně, hostující v Divadle Archa v Praze
  • Recenze v archivu

VITKA

Původní divadelní hra na motivy životního příběhu brněnské hudební skladatelky a dirigentky Vítězslavy Kaprálové (1915–1940) očima jiné brněnské rodačky, spisovatelky Kateřiny Tučkové.
Vitka je příběh o závratném vzestupu mladé talentované ženy, která se dokázala prosadit v oblasti dodnes vyhrazené především mužům. Její život byl fascinující směsicí výjimečného nadání, píle a neústupnosti, ale také svobodomyslnosti, kterou šokovala své okolí. Zemřela v pouhých pětadvaceti letech, válkou odříznutá od domova v jihofrancouzském Montpellieru. V té chvíli však už měla za sebou studia v Brně, Praze a Paříži, složila na čtyřicet oceňovaných skladeb, dirigovala významné evropské orchestry a byla životní i tvůrčí partnerkou Bohuslava Martinů, s jehož ženou Charlottou tvořili proslulý milostný trojúhelník. Či mnohoúhelník, vezmeme-li v úvahu její četné milence, mezi nimiž nechyběli známí představitelé meziválečné avantgardy pobývající toho času v Paříži. Kdyby přežila, byla by jednou z nejslavnějších českých žen.

ŘEKLI O KNIZE

„Vitka je první hra Kateřiny Tučkové a kromě opravdu životaschopných, svižných a mnohdy vtipných dialogů se vyznačuje rozsáhlými románovými scénickými poznámkami, které vám při četbě stavějí podobu vaší vlastní inscenace. Tomu dopomáhá také úvodní vyznání autorky, obrazový materiál a doslov Miloše Štědroně. Je to příklad poctivého a poutavého knižního vydání hry.“
Lenka Dombrovská / Divadelní noviny