CO SKRÝVÁ LES

CO SKRÝVÁ LES

  • První leporelo pro nejmenší od Kateřiny Tučkové
  • Vydal Meander, 2022

Kateřina Tučková, oceňovaná spisovatelka, dramatička a historička, o jejíchž velkých románech se mluví celou sezónu, se jako maminka nyní obrací také na ty nejmenší čtenáře. Její první leporelo děti zavede do lesního království, ve kterém prožijí spolu s babičkou a dědečkem den plný objevování: květiny, lesní plody, houby i různé druhy zvířátek. Výrazné zpěvavé verše vybízí ke společnému recitování. Doplňují je ilustrace mladé Laury Hédervári.

JEDEME NA DOVOLENOU

JEDEME NA DOVOLENOU

  • Vydalo Listen, 2022

Na Šumavu, do Itálie, Kalifornie nebo na Warnemünde. Autem, vlakem, lodí nebo letadlem. S rodinou, čerstvou známostí, zaměstnavateli, ale i sama, jen tak s batohem. Míst, kam se vydat na dovolenou, způsobů, jak se tam dost, a možností, s kým onen čas strávit, je skoro nepřeberně. Co ale mají společného hrdinové povídek deseti soudobých českých autorů, je fakt, že si svůj výlet představovali úplně jinak, a kdyby jen tušili, jak to dopadne, dost možná by zůstali doma…

Kromě Kateřiny Tučkové do sbírky přispěli Anna Bolavá, Boris Dočekal, Dora Čechova, Petra Dvořáková, Viktorie Hanišová, Jakuba Katalpa, Alice Nellis, Markéta Pilátová, Petra Soukupová

CO SE STANE DÁL

CO SE STANE DÁL

  • Vydalo Listen, 2022

Hana se vrací do kraje svého mládí, doufajíc, že své dceři konečně představit jejího otce. Paní Jarmilu také čeká jedno „poprvé“ – a to už brzy oslaví šedesáté narozeniny. Marie se chystá na sraz gymnázia po dvaceti letech a moc se jí tam nechce, protože ví, že hlavním tématem u stolu budou samozřejmě děti, zatímco Karla plánuje v Buenos Aires navštívit kurz češtiny, aby si konečně mohla promluvit se svou matkou… Deset populárních autorek a deset příběhů ženských – vlastně až na jednu výjimku – hrdinek, které se tváří v tvář všednodennosti nehodlají vzdát.

Do sbírky kromě Kateřiny Tučkové přispěli Anna Bolavá, Dora Čechova, Petra Dvořáková, Aňa Geislerová, Viktorie Hanišová, Irena Hejdová, Michaela Klevisová, Alena Mornštajnová a Markéta Pilátová

JESTLI VŮBEC NĚKDY Jestli vůbec někdy

JESTLI VŮBEC NĚKDY

  • Vydalo Listen, 2022

Osm povídek současných českých autorů se vrací do doby, kdy často zbývalo jen doufat – před rok 1989…

Kromě Kateřiny Tučkové do sbírky přispěli Petra Dvořáková, Marek Epstein, Viktorie Hanišová, Michaela Klevisová, Alena Mornštajnová, Ondřej Neff a Petra Soukupová

STŘEPY

STŘEPY

  • Vydal Radioservis, 2022

Vojenský vpád Ruska na Ukrajinu 24. února 2022 způsobil v Evropě šok. Na kontinent míru a blahobytu se vrátila válka. Se vším jejím utrpením, oběťmi i mezi civilisty, miliony uprchlíků, otřesem, který pocítily i vzdálenější země v podobě nebývalé ekonomické nejistoty. Česko projevilo úžasnou solidaritu se statisíci uprchlíků a poskytlo vojenskou podporu Ukrajině, napadené agresivním Ruskem Vladimira Putina. Český rozhlas Plus oslovil deset spisovatelů, kteří napsali první texty o nové válce, a vznikl tak pořad Střepy. Kniha přináší také zajímavé rozhovory s nimi. Přečtete si dokumenty z výjimečné, bolestivé doby.

OBJEKTY V ZRCADLE JSOU BLÍŽ NEŽ SE ZDAJÍ BÝT

OBJEKTY V ZRCADLE JSOU BLÍŽ NEŽ SE ZDAJÍ BÝT

– Vydala Česká centra a Odeon (Euromedia), 2020

Povídky sedmnácti autorů pojednávající o různých aspektech pandemie koronaviru a jiných výjimečností všedních dní. Příběhy čtenáře zavedou do různých koutů tuzemska, ale i do měst v zahraniční, kde povídky pro Česká centra autoři v knize zastoupení psali. Vedle Kateřiny Tučkové povídkou přispěla Bianca Bellová, Pavel Brycz, Lucie Faulerová, Jaroslav Rudiš, Tereza Semotamová, David Zábranský a další.

HRDINKY

HRDINKY

–       Vydalo Universum (Euromedia), 2020

–       168 stran, barevné ilustrace

 

Příběhy významných českých žen

Byly odvážné. Mnohdy předběhly dobu. Šly si za svým a někdy za odvahu zaplatily cenu nejvyšší. Ale svým příběhem inspirovaly tisíce a miliony dalších žen, které dnes díky nim mohou žít svobodně a podle svých představ. Strhující vyprávění o šedesáti výjimečných a leckdy zapomenutých hrdinkách z české kotliny od těch nejdávnějších dob až po současnost doprovází originální portréty od studentů plzeňské „Sutnarky“, texty Kateřiny Tučkové a Anny Musilové a historické vstupy ilustrátorky Renáty Fučíkové, které ukazují, jak se žilo ženám v různých obdobích dějin.

 

KRVAVÝ BRONX

KRVAVÝ BRONX

  • Ed. Martin Reiner
  • Vydalo Druhé město a Host, 2020

Antologie povídek na motivy tragických příběhů, které se udály v brněnské čtvrti Cejl, přezdívané kvůli své nechvalné pověsti jako brněnský Bronx. Vraždy, krádeže, nelegální potraty končící smrtí, otrava lékárenským jedem, jindy jen bizarní záměny či sňatkové podvody, skoro pokaždé životy žité na hraně existence. Povídkami kromě Kateřiny Tučkové přispěli i Alena Mornštajnová, Bianca Bellová, Martin Reiner, Michal Konečný, Štěpán Kučera, Dora Kaprálová, Michal Sýkora, Petra Dvořáková, Jan Němec, Petr Stančík, Ondřej Hübl, Václav Kahuda či Petra Soukupová.

 

 

MŮJ OTEC KAMIL LHOTÁK

MŮJ OTEC KAMIL LHOTÁK

  • Kateřina Tučková, Robert Hédervári, Kamil Lhoták ml.
  • Vydalo Nakladatelství Vltavín, 2008

Beletrizovaný životopis malíře Kamila Lhotáka je nazírán očima jeho syna, Kamila Lhotáka mladšího. Sleduje otcův život, s nímž jej v prostoru jednoho bytu prožíval až do své pozdní dospělosti, a to v oddílech nazvaných Kamil Lhoták a syn, Kamil Lhoták a ženy, Kamil Lhoták a přátelé, Kamil Lhoták a stroje. Knihu doprovází řada barevných reprodukcí – ilustrací z malířova deníku, který měla doposud možnost spatřit jen úzká skupina blízkých přátel.

BRNĚNSKÝ POCHOD SMRTI

BRNĚNSKÝ POCHOD SMRTI

  • Martin Pollack, Kateřina Tučková, Jiří Kratochvil, Ota Filip
  • Vydalo Nakladatelství Větrné mlýny, 2012

Sborník esejů čtyř spisovatelů, jejichž života se různými způsoby dotknul tzv. brněnský pochod smrti. Spíše než odpovědi jsou zde však nastíněny otázky. Takové, které zůstávají a které už zřejmě nikdo nezodpoví. Tato kniha je však zejména uctěním památky všech obětí poválečného vyhnání Němců z Brna, respektive z někdejšího Československa. Svým obsahem se dotýká křehkého tématu viny, odpuštění, odplaty a především paměti, která se – naštěstí – nedá vymazat.

PRAHA NOIR

PRAHA NOIR

  • Ed. Pavel Mandys, vydalo Nakladatelství Paseka, 2016
  • Audioknihu vydalo Nakladatelství OneHot Book, 2016
  • V angličtině vydalo Nakladatelství Akashic Books, New York, 2018

Kolik tváří mají pražské zločiny, záhady a tajemství? Čtrnáct českých autorů na tuto otázku nabízí odpověď a navazuje tak na bohatou tradici kriminálních příběhů s pražskými náměty. Výsledkem je ojedinělý, stylově pestře laděný soubor, který nabízí setkání se zavedenými autory a autorkami české literární scény i jejími budoucími hvězdami, a je současně svérázným průvodcem po tradičních i méně známých pražských lokalitách. Objevný svazek, uspořádaný literárním kritikem Pavlem Mandysem, vychází souběžně v české a americké verzi, kterou zařadilo newyorské nakladatelství Akashic Books do své prestižní řady Noir. Povídkami vedle Kateřiny Tučkové přispěli i Miloš Urban, Michaela Klevisová, Ondřej Neff, Petr Šabach, Martin Goff,  Jiří Walker Procházka, Michal Sýkora, Irena Hejdová, Štěpán Kopřiva, Petra Soukupová a Petr Stančík.

NA HRANĚ PŘÍBĚHU

NA HRANĚ PŘÍBĚHU

KŘÍŽOVÁ CESTA (NEDÁVNOU HISTORIÍ) BRNA

  • Libreto k výstavě Brno Art Open – Sochy v ulicích
  • Ed. Michal Koleček
  • Vydal dům umění města Brna, 2013
  • Více informací zde

Spisovatelka Kateřina Tučková zpracovala ve čtrnácti povídkových textech čtrnáct historických událostí neklidného 20. století, které zanechaly významné stopy jak v dějinách města Brna, tak i v osudech jeho obyvatel. Čtrnáct uměleckých artefaktů vytvořených českými i zahraničními výtvarníky ve veřejném prostoru města Brna připomínalo v létě roku 2013 dramatické lidské osudy, do nichž zasáhly historické události minulého století. Publikace přináší autorčiny texty v českém a anglickém jazyce spolu s fotografiemi sochařských objektů instalovaných v ulicích města Brna.

MILIÓNOVÝ ČASY

MILIÓNOVÝ ČASY

  • Vydalo nakladatelství Argo, 2014
  • Povídky řady českých autorů pro charitativní nadaci Adra

Cyklus povídek českých spisovatelů spojený tématem cest – to téma jsme vybrali, protože humanitární pracovníci jezdí pomáhat po celém světě, a navíc budují cesty od člověka k  člověku, řečeno vzletně. Smyslem projektu bylo zviditelnit na stránkách celostátního deníku Adru a její činnost, ovšem zároveň se podařilo vytvořit cosi jako reprezentativní čítanku soudobé české prózy. Projektu se zúčastnilo dvacet jedna spisovatelů od mladých debutantů po čítankové klasiky, od bestseleristů a držitelů Magnesií Liter po tvůrce dnešními čtenáři spíše opomíjené. Jejich autorské honoráře pak zaplatil deník Právo. Jako završení celého projektu jsme se rozhodli vydat soubor Povídek pro Adru knižně, a pokračovat tak v započatém úmyslu – především rozšířit touto cestou povědomí o organizaci ADRA, přispět na její provoz z výtěžku knihy a zároveň dát v reprezentativní formě vědět i o současné české literatuře.

SEDM SVATEB A JEDEN ROZVOD

SEDM SVATEB A JEDEN ROZVOD

  • Vydalo Nakladatelství Listen, 2014

Den svatby bývá jedním z nejdůležitějších v životě většiny lidí. A nic na tom nemění, že leckdy neprobíhá tak romanticky, jak by si zejména ženy představovaly. Cosi tuší, ale kvůli výpadkům paměti neví kdy, kde a hlavně koho si má vzít hrdina knihy Michala Viewegha. O nabídce k sňatku, která se neodmítá, píše Kateřina Tučková. Mezi rozumem a citem se rozhoduje nevěsta Petry Soukupové. Barvitě a se smyslem pro humor líčí svatební den Hana Lasicová. Dalšími povídkami přispěli Dora Čechová, Marek Epstein nebo Irena Hejdová.

O ČEM ŽENY MLČÍ

O ČEM ŽENY MLČÍ

  • Vydalo Nakladatelství Listen, 2013

Snad každý má tajemství, svou alespoň malou třináctou komnatu, do které nikoho nenechá nahlédnout. Příběhy o tom, co skrývají ženy před svými partnery a blízkými, přináší několik českých spisovatelek a spisovatelů. V dusném rodinném prostředí se odehrává povídka Kateřiny Tučkové. Není to milenec, kterého tají před svým manželem hrdinka příběhu Petry Soukupové. I muži mají svá tajemství, alespoň podle Petra Šabacha. V povídce Marka Epsteina cosi důležitého tají oba partneři. Dalšími povídkami přispěli Jaroslav Rudiš, Josef Moník, Marek Šindelka a Irena Hejdová.

O LIDECH A PSECH

O LIDECH A PSECH

  • Vydalo Nakladatelství Listen, 2013

Soubor povídek přináší devět příběhů, v nichž hraje hlavní roli vztah člověka a psa. Vlídný, dojemný, osudový, nenahraditelný, ale někdy i složitý, nedůvěřivý nebo zpočátku i odmítavý – pes je prý nejlepší přítel člověka. Někteří lidé si s ním prý rozumějí víc než s vlastními příbuznými. Do knihy svými povídkami přispěli vedle Kateřiny Tučkové i Marek Epstein, Viola Fischerová, Irena Hejdová, Josef Moník, Petra Soukupová, Magdaléna Stárková a Petr Šabach.

VĚRA SLÁDKOVÁ– PROZAICKÉ DÍLO

VĚRA SLÁDKOVÁ– PROZAICKÉ DÍLO

  • Nakladatelství Vltavín, 2009

Studie zaměřená na dílo moravské spisovatelky Věry Sládkové (1927–2006) je prvním příspěvkem k interpretaci literárního odkazu této vynikající spisovatelky, mj. autorky knih jako je „Poslední vlak z Frývaldova“ známý z filmového zpracování Karla Kachyni „Vlak dětství a naděje“.

TY, KTERÁ PÍŠEŠ

TY, KTERÁ PÍŠEŠ

  • Vydalo nakladatelství Artes Liberales, 2008

Čítanka současné české ženské prózy představuje porevoluční povídkovou tvorbu několika vybraných českých spisovatelek. Generační rozpětí od nejmladších a mladých přes středně generační po starší autorky zajišťuje knize široké spektrum poetik, stylů i témat. V publikaci naleznete vedle povídky Kateřiny Tučkové texty dvacítky autorek, mj. Svatavy Antošové, Ireny Douskové, Sylvy Fischerové, Markéty Hejkalové, Kateřiny Kováčové, Hany Pachtové, Ivy Pekárkové, Nataši Reimanové nebo Magdaleny Wagnerové.

MONTESPANIÁDA

MONTESPANIÁDA

  • Vydalo nakladatelství Větrné mlýny, 2006

Prvotina Kateřiny Tučkové je nenáročnou – svěžím a čtivým stylem – psanou novelou. Mladá autorka si pro svůj příběh vybrala generačně spřízněnou hrdinku Karin, jejímž prostřednictvím čtenářům přibližuje prožitky univerzitní studentky, zažívající svoji poblázněnou „montespaniádu“ se starším ženatým mužem. Příběh posouvají dialogy jako vystřižené z všedních životů. Žádné velké drama a hluboké city, prostě neodvratně nudná realita.

DALŠÍ PUBLIKAČNÍ ČINNOST

DALŠÍ PUBLIKAČNÍ ČINNOST

Kromě prozaických textů je Kateřina Tučková také autorkou řady publikací z oblasti výtvarného umění, zejména moderní a současné malby. Napsala monografie několika umělců Skupiny Radar, ve kterých poprvé zpracovala pozapomenutou tvorbu autorů tzv. šedé zóny: Radim Malát (Nakladatelství Vltavín, 2007) nebo Ohlédnutí za dílem Dobroslava Folla (Nakladatelství Vltavín, 2008).

Je také autorkou řady katalogů k výstavám, mj. Michael Rittstein: Práce na papíře (Nakladatelství Vltavín, 2005), Michael Rittstein: Malé formáty (Nakladatelství Vltavín, 2009), Normální malba (ARSkontakt, 2008), Transfer (Akademie výtvarných umění v Praze, 2008) nebo studií K vizuální podobě překladů české literatury v zahraničí (Ministerstvo kultury ČR, 2010 a 2011) ad.

Více se o autorčině odborné publikační činnosti můžete dozvědět zde: http://arskontakt.org/naklad.php